Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
Poleć nas innym
Aktualności

Piec Do Fotoceramiki - Jak Wybrać?

10-12-2019

Co to jest fotoceramika? ? W jakim celu wykorzystuje się fotoceramikę? ? Jak powstaje zdjęcie na podłożu ceramicznym? ? Piec do fotoceramiki. Sprawdź!

 

Początki fotografii na porcelanie sięgają lat 50. XIX wieku. Wówczas Pierre Michel Lafon de Camarsac opracował pierwszy tego typu proces. Choć z początku metoda ta służyła do ozdabiania zastaw stołowych oraz elementów dekoracyjnych, równie szybko zaczęła rozwijać się w kierunku utrwalania wizerunku osób znanych i cenionych w ówczesnych czasach. Przez lata technika ewoluowała, choć niektóre jej elementy pozostały zbliżone do pierwotnej formy. W poniższym artykule przybliżymy pojęcie fotoceramiki oraz systemów niezbędnych do jej stworzenia.

Czym jest fotoceramika?

Najprościej mówiąc, fotoceramika to technika fotografii, polegająca na umieszczeniu danego obrazu na ceramicznym podłożu. Może być nim płytka, kubek, czy inny element zastawy stołowej. Po nałożeniu obraz utrwala się poprzez wypalanie w wysokiej temperaturze. Do tego celu wykorzystywane są specjalne piece do wypału ceramiki. Technika ta najczęściej kojarzona jest z wizerunkami osób zmarłych, umieszczanymi na ich nagrobkach. To rozwiązanie pozwala na uwiecznienie osoby, która odeszła, tak, by na zawsze mogła z nami pozostać. Niewątpliwie, szybki rozwój techniki pociąga za sobą nowe możliwości. Zdjęcia mogą być kolorowe, czarno-białe bądź brązowo-białe (sepia). Dodatkowo, istnieje możliwość uzyskania fotografii 3D i fotokryształu. Fotografie przeniesione na podłoże ceramiczne charakteryzuje trwałość, odporność na ścieranie, jak i niekorzystne warunki atmosferyczne. Udoskonalana przez lata fotoceramika pozwala uzyskać doskonałą jakość zdjęć, o bardzo precyzyjnym rysunku i nasyconych kolorach.

Przeznaczenie fotoceramiki

Obecnie, metoda ceramiki jest bardzo szeroko wykorzystywana. Fotografie wykonane na podłożu ceramicznym, porcelanie czy szkle mają różne przeznaczenie. Jednym z najpopularniejszych jest wspomniana wcześniej fotografia nagrobkowa. Kiedy pragniemy ozdobić groby naszych bliskich, wówczas zamawiamy zdjęcie nagrobkowe. Tego rodzaju zdjęcia są odporne na zmianę pogody; mróz, deszcz czy słońce oraz wilgotność. Przetrwają lata w niezmienionej formie. Podobnie, fotoceramika służy do ozdobienia mis, waz, talerzy czy filiżanek. Tak udekorowane elementy zastawy stołowej z pewnością będą pięknie prezentowały się na stole. Marzysz, aby bliska Ci osoba towarzyszyła Ci każdego dnia podczas pracy? Jej zdjęcie możesz przenieść na swój ulubiony kubek ceramiczny. Co więcej, fotografia może przedstawiać co tylko chcesz - wizerunek ukochanej osoby, pupila czy kadr z wakacji. Metodą tą można wykonać nie tylko zdjęcie na pomnik, czy kubek, ale również zdjęcie na szkle. To doskonała, nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych fotografii umieszczonych w ramkach lub stojących. Reasumując, zdjęcie na podłożu ceramicznym, porcelanowym czy szklanym sprawdzi się w każdej sytuacji, a przy tym jest bardzo trwałą i oryginalną ozdobą.

 

ozdobione filiżanki

Jak powstaje zdjęcie na podłożu ceramicznym?

W dzisiejszych czasach na rynku działa wiele firm oferujących szereg usług ceramicznych. Kiedy odbieramy gotową fotografię z pewnością zastanawiamy się, jak przebiega cały proces tworzenia produktów na ceramice oraz jakie urządzenia wykorzystuje się do tego celu. Nie ulega wątpliwości, iż proces ten jest bardzo interesujący i zaciekawi wielu z nas. Zatem, jak powstaje fotoceramika?

Aby móc uzyskać najwyższej jakości fotografię, najpierw konieczne jest usunięcie z niej wszelkich zanieczyszczeń, skaz i niedoskonałości. Do tego celu wykorzystywane są specjalne programy graficzne. Sercem do umieszczania zdjęć na powierzchni ceramicznej jest drukarka ceramiczna. Najlepiej, aby była ona laserowa, gdyż pozwala to na otrzymanie wysokiej jakości druku. Następnie, za pomocą papieru do drukarek zdjęcie przenoszone jest na przygotowaną wcześniej płytkę. Przeniesiony na podłoże wydruk zabezpieczony jest laminatem do fotoceramiki. Jego zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz blaknięciem koloru. Gotowa, wstępnie zabezpieczona fotografia wymaga utrwalenia. Jak dotąd, najlepszym urządzeniem przeznaczonym do tego celu jest piec. Wysoka temperatura we wnętrzu pieca, której poddawana jest ceramika czyni fotografię odporną na uszkodzenia, wahania temperatur oraz wodę. Prawidłowo przygotowana fotoporcelana jest niezniszczalna, a zdjęcie pozostaje niezmienione przez całe dekady.

Odpowiedni piec do fotografii na ceramice

Piec do wypału ceramiki jest podstawowym narzędziem pracy w dziedzinie fotoceramiki. Nowoczesna technologia wykorzystywana w urządzeniach pozwala na energooszczędną pracę przy zachowaniu najwyższych parametrów. Ważne, aby masy ceramiczne posiadały odpowiednią temperaturę w procesie wypału. Czynnik ten może zagwarantować jedynie wysokiej jakości piec ceramiczny, pochodzący od renomowanego i sprawdzonego producenta. Profesjonalne piece do ceramiki charakteryzują się nienaganną funkcjonalnością a także solidnym wykonaniem. 

Podsumowanie

Fotoceramika to popularny i prosty sposób na ozdabianie wyrobów ceramicznych oraz szkła. Dzięki nowoczesnym technologiom, fotografie charakteryzuje najwyższa jakość oraz estetyka. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego pieca. Piece komorowe do wypalania to gwarancja niezawodności w bardzo atrakcyjnej cenie. Innowacyjne urządzenia pozwalają na wykonanie najbardziej nietypowych zleceń, dopasowując się do potrzeb i oczekiwań Klienta.

lodz designtargi.krakowgastrohotelhorecakrakowantyczek.plantyczek.comsilesiainteriorrosenthalrzetelnihoreca2012wwdpmtsmtghoreca2013HOTEL - GASTRO MeetingGastroArenaeurogastrohomedays